سریلانکا

سریلانکا ( بهشت آسیا )

سرزمینی با طبیعت رویایی و متنوع، سواحل بکر و  بی نظیر، پارک های حیات وحش، فرهنگ غنی آسیایی، مزرعه های چای،  ورزش های آبی هیجان انگیز  و جاذبه های حیرت بر انگیزش ، سریلانکا را به بهشت آسیا، مروارید اقیانوس هند تبدیل نموده است.

سریلانکا
سریلانکا

راهنمای سفر به سریلانکا

کشور سریلانکا با ایجاد جاذبه های گردشگری و سرمایه گذاری بر روی صنعت توریسم توانسته است ، یکی از مسیرهای بی نظیر برای گردشگران گردد. این کشور به لحاظ داشتن طبیعت  بکر دست نخورده و زیبا ، مناظر تاریخی و باستانی و تاریخ تقریبا  ۳ هزار ساله مسافران زیادی را به سمت خود کشانده است . به عبارتی دیگر صنعت گردشگری سریلانکا، ۲۰ درصد از تولید ناخالص ملی در سریلانکا را تشکیل می دهد.

ناخدای سفر از ایرانیانی که مایل به سفر توریستی به سریلانکا هستند ، را به تجربه ای بی نظیر در تور سریلانکا دعوت می نماید ، مسافران محترم ویزای توریستی یک ماهه را در فرودگاه کلمبو دریافت می نمایند.

( برای مشاهده  هزینه سفر به سریلانکا  در ایام عادی  و   تعطیلات نوروز  کلیک کنید ) .

سریلانکا
سریلانکا

موقعیت جغرافیایی سریلانکا:

جزیره سریلانكا فقط ۱۹ كیلومتر از هند فاصله دارد  و با مساحتی در حدود ۶۵ هزار و ۶۲۵ کیلومتر مربع در اقیانوس هند در منتهی الیه آسیای جنوبی قرار گرفته  است و همچنین لقب گوشواره هند را دارا می باشد .آب و هوای آن در سواحل، گرمیسری و در قسمتهای مرتفع داخلی، معتدل است.

میانگین بارش سالانه در شمال و شرق كشور، به ۱۰۰ سانتی متر و در جنوب و غرب، به بیش از ۲۰۰ سانتی متر می رسد. این کشور ، ذخایر معدنی اندكی دارد.

ولی از نظر كشاورزی بسیار فعال بوده و محصولاتی چون، نارگیل – چای و كنف درآن كشت می شود. و گردشگران از نیز از دیدن مزارع کشاورزی بسیار لذت می برند . صنایع مهم و عمده آن عبارتند از: صنایع غذایی – نساجی- شیمیایی لاستیك سازی و تولید كائوچو می باشد.

دین رسمی این کشور«بودایسم» می باشد و بوداییان ۷۰درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند .پیروان مذهب هندو ۱۶درصد می باشند و باقی ساکنین این کشور را مسیحیان و مسلمانان تشکیل می دهند.

زبان سین هالی در سریلانکا زبان رایج و رسمی است اما مردم این کشور به زبان های تامیلی و انگلیسی نیز صحبت می کنند. زبان تامیلی که تامیل ها و مسلمانان به آن تکلم می کنند از زبان های کهن جهان است.

بالغ بر ۸۰ میلیون نفر در هند، سنگاپور، برمه، اندونزی، ویتنام و برخی کشورهای شرق آسیا به زبان تامیلی تکلم می کنند .ولی به دلیل کاربرد زیاد زبان انگلیسی ، این زبان به عنوان زبان ارتباطی در سریلانکا به رسمیت شناخته شده است .

ناخدای سفر جهت رفاه کامل برای هموطنانی که قصد سفر به کشورهای آسیایی از جمله : تایلند ، مالزی ،سنگاپور ، ویتنام ، اندونزی ، مالدیو ، سریلانکا و .. تورها را با بهترین کیفیت و خدمات برگزار می نماید.

( هزینه سفر به کشورهای آسیایی را ببینید ) .

در سریلانکا نژادها و اقوام گوناگونی زندگی می کنند که عبارتند از  :  نژاد سین هالی (Sinhalese) مهمترین نژاد در سریلانکا و حدود ۷۴ درصد کل جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. سین هالی ها از اقوام مردم آریایی هستند که از شمال هند به سریلانکا مهاجرت کردند. اقوام سین هالی بیشتر در مرکز و جنوب سریلانکا پراکنده هستند.  تامیلی ها (Tamils) از دیگر نژادهای مهم در سریلانکا محسوب می شوند و ۱۸ درصد جمعیت این کشور را در بر می گیرند. تامیل ها به دو دسته «سیلانی و تامیل هندی تقسیم می شوند.

اقوام تامیل که بزرگترین اقلیت نژادی در سریلانکا را تشکیل می دهند بیشتر در ایالت های شمالی و شمال شرقی ساکن هستند. برگرها (Burghers) اوراسیان ها (Eurasians) چینی ها و مالای ها نیز یک درصد جمعیت نژادی در سریلانکا را تشکیل می دهند.

سریلانکا
سریلانکا

آب و هوای سریلانکا :

سریلانکا دارای آب و هوایی معتدل در سواحل گرمسیری و در قسمت های مرتفع داخلی می باشد. میانگین بارش سالانه در شمال و شرق به ۱۰۰ سانتی متر و درجنوب و غرب به بیش از ۲۰۰ سانتی متر می رسد. درجه حرارت تقریبا بین ۲۸ تا ۳۲ درجه سانتیگراد می باشد. در نواحی کوهستانی معتدل و درجه حرارت در این مناطق تا ۱۶ درجه می رسد.

به علت بارندگی شدید بیماریهای چون تب ویروسی که عامل انتقال آن نوعی پشه است وجود دارد به همین جهت ناخدای سفر به گردشگران توصیه می نماید از خوابیدن در فضای باز دوری کنند و از رستوران ها و هتل ها برای دریافت خدمات خود استفاده کنید. و برای جلوگیری از پرداخت هزینه گزاف هتل ، توصیه میگردد قبل از سفر نسبت به رزرو هتل و دریافت از ناخدای سفر اقدام فرمایید.

آمارهای موجود، نشان می دهد که ورود نزدیک به ۶۰۰هزار گردشگر در سال به سریلانکا، نزدیک به ۶۰۰ میلیون دلار برای این کشور در آمد در پی داشته است. این کشور دارای ۱۹استان و  ۲۵شهر بزرگ است.

شهر کلمبو پایتخت و یکی از مهمترین بنادر تجاری سریلانکا در غرب این جزیره واقع گردیده است. شهر «جایاوارداناپورا» در ۲۰ کیلومتری شرق کلمبو نیز به عنوان پایتخت سیاسی سریلانکا در نظر گرفته شده است. «کندی»، «جفنا»، بندر «ترینکومالی»، «باتیکولا»، «پوتلام»، «دهی والا» دیگر شهرهای مهم سریلانکا محسوب می شوند. نیروی کار، منسوجات، چای، گردشگری و سنگ های قیمتی عمده صادرات سریلانکا را تشکیل می دهند. نزدیک به ۹۰درصد از مردم سریلانکا باسواد هستند.

تعطیلات رسمی در سریلانکا ۲۶روز است که سه روز عید سعید فطر، عید قربان و عید میلاد پیامبر(ص) نیز تعطیل رسمی این کشور محسوب می شوند و با توجه به اینکه ایران نیز در این تاریخ ها تعطیل رسمی می باشد سریلانکا می تواند یکی از مسیرهای گردشگری در تاریخ های مذکور برای ایرانیان محسوب گردد.

 

سریلانکا
سریلانکا

جاذبه های گردشگری سریلانکا:

1.صخره SIGIRIYA
2.معبد غاری دامبولا(معبد طلایی دامبولا)
3.شهر باستانی ANURADHAPURA
4.پرورشگاه فیل ANARADHAPURA
5.NUWARA ELIYA
6.مجسمه ۶۰ فوتی خوابیده بودا
7.شهر روحانی کندی
8.پارک ملی یالا
9.GALLE
10.باغ گیاه شناسی PERADENIYA

 

کشور غنی سریلانکا دارای 7 مکان ویژه می باشد که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است :

١- شهر باستانی سیریگیا ٢- شهر باستانی پولونارووا ٣-معبد طلایی دامبولا ۴- شهر قدیمی گاله و قلعه آن ۵- شهر مقدس آنارادهاپورا ۶- شهر مقدس کندی ٧- منطقه حفاظت شده طبیعی سینهاراجا .

خرید در سریلانکا :

در صورتی که قصد خرید دارید تاکید بر کالاهای تولید داخل این کشور داشته باشید. البته تعدادی از تولید کنندگان مطرح پوشاک دنیا در این کشور کارخانه های تولیدی دارند و در این صورت قیمت ها مناسب است.

در صورتی که قصد استفاده از طبیعت را دارید سواحل جنوبی جزیره که در عین امن بودن معروفیت جهانی دارند – بنتوتا – اطراف گاله – و همچنین ولیگاما و میریسیا و… توصیه می شود.

البته بنتوتا برای کسانی که مایل به انجام ورزش های آبی هستند مناسب تر است و سواحل دور تر مانند میریسیا برای کسانی که مایل به آرامش بیشتر هستند بهتر است.البته ناخدای سفر با توجه به سابقه طولانی مدت در برگزاری تورهای سریلانکا مسیرهای پربازدید و امن را در قالب پکیج با نرخ مناسب ویژه گردشگران ارائه می نماید.

سریلانکا محل مناسبی برای زندگی انواع حیوانات است. برای بازدید از پارکهای جنگلی کرایه یک دستگاه جیپ ضروری است .اما پارک طبیعی باندوله در بین هامبانتوتا و تیسا در جنوب جزیره هم امن و هم زیبا است  اما با توجه به فاصله زیاد آن تا کلمبو در صورت محدودیت زمانی و چند منظوره بودن سفر , پارک های مرکزی جزیره توجه بیشتری دارند.

برای سفر و رزرو تور سریلانکا ناخدای سفر ، فقط در ماه های دسامبر و ژانویه گردشگران بایستی زودتر اقدام نمایند بدلیل اینکه یافتن هتل مناسب کمی مشکل باشد . در بقیه ماه ها اکثر هتل ها جای خالی دارند.

ناخدای سفر به گردشگران عزیز توصیه می کند سیم کارت تلفن های اعتبار اپراتورهای دایالوگ و موبیتل را در فرودگاه با قیمت ۵٠٠ روپیه تهیه کرد. دایالوگ بهترین پوشش را در سریلانکا دارد اما موبیتل نرخ هایش پایین تر است. دیگر اپراتورها محدودیت های بیشتری دارند. تهیه سیم کارت هم در فرودگاه ساده تر است زیرا در شهر یا باید غیر رسمی و گرانتر بخرید و یا اینکه دفاتر مدارک بیشتری می خواهند.

( مقاله  راهنمای سفر به سریلانکا  را حتما بخوانید ) .

 

سریلانکا
سریلانکا

اختلاف زمان با ایران :

زمان در این جزیره حدود یک ساعت از تهران جلوتر میباشد.

در چه فصلی به سریلانکا سفر کنیم:

گوناگونی آب و هوا در سریلانکا این کشور را به جزیره ای برای تمام فصول تبدیل کرده است. با وجود اینکه سریلانکا در منطقه استوایی قرار گرفته است، اما کوچک بودن و تفاوت آب و هوا در مناطق مختلف آن، این کشور را به مقصدی برای تمام فصول تبدیل کرده است. در سریلانکا بسته به منطقه سفرتان می توانید هر زمان از سال را انتخاب کنید.

هوای سریلانکا تحت تأثیر دو توده باران زا قرار دارد که مناطق مختلف آن را تحت تأثیر قرار می دهد. توده جنوب غربی بین ماه های می تا سپتامبر این منطقه از سریلانکا را دچار باران های شدید می کند و توده شمال شرقی بین ماه ها اکتبر تا ژانویه این منطقه از کشور را بارانی می کند. پس قبل از رفتن به سریلانکا، منطقه مورد نظر خود را با زمان هجوم توده های باران زا کنترل کنید.

جشنواره ها و رویدادها

با توجه به این که کشور سریلانکا طی سال های اخیر توانسته است نام خود را در کنار کشور های معروف توریستی جهان به ثبت برساند. این کشور به لحاظ برخورداری از طبیعت زیبا، پارک‌ های طبیعی، مناظر باستانی و فرهنگی با تمدن ۳هزار ساله همواره توجه گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است. از جشنواره ها و رویدادهای مهم آن می توان به این دو مورد اشاره کرد:

  • سال جدید اقوام سینهالا و تامیل (Sinhala and Tamil New Year): این جنش بزرگ ترین جشن سریلانکا محسوب می شود که در آن تمام اقوام سینهالا و تامیل که بیشترین جمعیت سریلانکا را تشکیل می دهند به جشن و پای کوبی می پردازند و کل کشور پر از آتش بازی و شادی می شود. این جشن هر ساله در سیزدهم آوریل برگزار می شود.

  • جشن وساک (Wesak): بیشتر مردم سریلانکا بودایی هستند و این جشن، یکی از مهم ترین جشن های مذهبی آن ها در دنیا است.این جشن به مناسبت تولد و مرگ بودا که در یک روز است برگزار می شود و معمولاً بین ۱۲ تا ۱۴ آوریل است که در آن مردم به معابد می روند تا این روز را جشن بگیرند.

 

سریلانکا
سریلانکا

حرف آخر

گردشگران هر زمان که بخواهند می توانند به این کشور زیبا سفر کنند و برای سفر به این مقصد زیبا نیاز به رزرو بلیط و هتل دارند  .

برای استفاده از راهنمایی و مشاوره رایگان با تیم رزرواسیون ناخدای سفر تماس بگیرید.

88984780 – 021

سریلانکا

نقشه گوگل

برای نمایش نقشه گوگل، افزونه WP Flexible Map را نصب کنید.