کشور یونان

کشور یونان

یونان کشوری زیبا با منظره های باشکوه، بناهای تاریخی شاهانه و دریایی آبی است که در کنار سواحل شنی رنگارنگ‌اش همانند بهشتی برای فرار از یکنواختی زندگی و ذخیره‌ای از خاطرات فراموش نشدنی به حساب می‌آید.

یونان
یونان

همسایگان یونان

یونان در جنوب شرقی اروپا واقع شده و حدود 132,000 کیلومتر مربع وسعت دارد. از شمال با آلبانی و بلغارستان، از سمت شرق با ترکیه، از سمت جنوب با دریای مدیترانه و از غرب با دریای لونیان همسایگی دارد. هشتاد درصد کشور کوهستانی است و 27 درصد از کل یونان زیر کشت است. جزایر یونان 19% کل وسعت یونان را تشکیل می دهند و بیش از 15,000 خط ساحلی در یونان وجود دارد.

یونان
یونان

جاذبه های گردشگری یونان

 1. آکروپولیس، آتن
 2. موزه آکروپولیس، آتن
 3. سانتورینی
 4. میکونوس
 5. دلفی
 6. صومعه متورا
 7. شهر رودس
 8. شهر کورفو
 9. ساماریا جورج
 10. نافپلیو
 11. زاگوروهوریا
 12. تسالونیکی
یونان
یونان

وضعیت آب‌ و‌ هوا یونان

یونان دارای آب و هوای گرم مدیترانه‌ای است. در تابستان در روزهای گرم و خشک اغلب بوسیله بادهایی که در غروب وزیده می‌شوند آب و هوا کمی بهتر می‌شود، بخصوص در شمال، جزیره‌ها و همینطور مناطق ساحلی. در ماه جولای آتن هوای گرم خفه‌کننده ای پیدا می‌کند بطوریکه درجه حرارت گاهی به 40 درجه سانتیگراد می‌رسد.

زمستان‌ها در جنوب معتدل است اما در مناطق کوهستانی شمال هوا بسیار سرد می‌شود بطوریکه بارش برف و دمای زیر صفر درجه در این مناطق اصلا غیرمعمول نخواهد بود. از نوامبر تا مارس فصل بارانی بخصوص در جزایر ایونی Ionian محسوب می‌شود.

یونان
یونان

زبان یونان

یونانی زبان رسمی در یونان است. با تاریخ مكتوبی بیش از 3400 سال یكی از قدیمی ترین زبانها در خانواده زبانهای هند و اروپایی است. یونانی از جمله زبان های اروپایی است كه سیر تاریخی نسبتا متفاوتی را ملی نموده است.

نمونه ای از زبان یونانی كه طی دوران باستانی و در سراسر یونان و شرق نزدیك رایج بوده است، از گویشی مشتق شده كه در آتن باستان به كار می رفت و عهد جدید انجیل از زبان عبری به این گویش كه به آن”كوئیی” می گویند ترجمه شده كه بعدها زبان نوشتاری رسمی در كلیسای ارتدوكس یونان گردید.

برای نگارش زبان یونان خط و الفبای یونانی به كار گرفته می شود. در سال 1917 خط یونانی جدید در مدارس ابتدایی این كشور تدریس شد و در سال 1976 قانونی به تصویب رسید كه زبان یونانی جدید را زبان رسمی یونان اعلام نمود.

غذاهای معروف یونان

جذابیت تور یونان تنها به سواحل زیبا و سرسبزش ختم نمی شود بلکه قسمتی از محبوبیت خود را در گرو غذاهای لذیذ شبه مدیترانه‌ایش دارد. غذاهای اصیل یونانی سبکی شبیه به مدیترانه‌ای دارند و در عین حال نشان از سلیقه خاص یونانی!

معروفترین غذاهای یونان:

 1. Fasolada
 2. تزاتزیکی Tzatziki
 3. گالاتابورکو Galaktoboureko
 4. یمیستا Yemista
 5. هورتا ورستا Horta Vrasta
یونان
یونان

نقشه گوگل

برای نمایش نقشه گوگل، افزونه WP Flexible Map را نصب کنید.