جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول

نقشه گردشگری استانبول

نقشه گردشگری استانبول
نقشه گردشگری استانبول

 

موزه ایاصوفیه:

مسجد/کلیسای ایاصوفیه -Ayasofya museum- از جمله آثار تاریخی موجود در میدان سلطان احمد استانبول می باشد. این بنا یکی از مهمترین و گیراترین بناهایی است که تاکنون در ترکیه ساخته شده است. ایاصوفیه در ابتدا یک کلیسا بوده که بعدها به مسجد تبدیل می شود و امروزه نیز یکی از موزه های شهر استانبول به شمار می رود.

جاذبه های گردشگری استانبول
موزه ایاصوفیه

مسجد سلطان احمد:

مسجد آبی به دستور سلطان احمد اول و در زمانی که تنها ۱۹ سال داشت ساخته شد. این مسجد در نزدیکی ایا صوفیه قرار دارد و بر روی محوطه یک میدان اسب دوانی باستانی و کاخ امپراطوری بیزانس بنا شده است. موزائیک‌های کاخ مذکور را در موزه موزائیک در همان نزدیکی می‌توانید تماشا کنید. پروژه ساخت مسجد آبی در سال ۱۶۰۹ آغاز شد و ۷ سال به طول انجامید. معماری که طراحی مسجد سلطان احمد را به عهده داشت فردی به نام آقا محمد بود که جدش را اعدام کردند.

سلطان احمد که بسیار نگران به پایان رسیدن این مسجد بزرگ بود اغلب خود درگیر روند کار می‌شد. او تنها یک سال پس از اتمام ساخت شاهکارش در سن ۲۷ سالگی درگذشت. پیکر او به همراه همسر و سه پسرش در بیرون مسجد دفن شده است. مجموعه مسجد اصلی شامل یک مدرسه، بیمارستان، یک مدرسه ابتدایی، بازار، عمارت و گور مؤسس آن بود که متأسفانه اکثرشان در قرن ۱۹ تخریب شدند.

جاذبه های گردشگری استانبول
مسجد سلطان احمد

 

مسجد سلیمانیه:

مسجد جامع سلیمانیه که بزرگترین مسجد استانبول است به دستور سلطان سلیمان اول و به دست معمار سینان در سال‌های ۱۵۵۰ تا ۱۵۵۷ ساخته شده است. این مسجد در شمال دانشگاه استانبول واقع شده است و چشم انداز گلدن هورن را دارد. ارتفاع گنبد این مسجد ۵۳ متر و قطر گنبد 27.5 متر است.

همچنین این بنا به سنت عثمانی چهار گل‌ دسته دارد که نشان از این می باشد که این مسجد به دستور یک پادشاه ساخته ‌شده. سبک معماری آن نیز مانند دیگر کارهای معمار سنان و معماران عثمانی ترکیبی از سبک معماری بیزانسی و اسلامی است. بر پایه رسم آن دوره این مسجد دارای ساختمان‌های جانبی نظیر حوزه علمیه، حمام، کتابخانه، کاروانسرا، بیمارستان و آشپزخانه عمومی نیز ‌است.

جاذبه های گردشگری استانبول
مسجد سلیمانیه

قصر توپکاپی:

کاخ توپ کاپی یکی از بزرگ ‌ترین و محبوب ‌ترین مراکز برای بازدید گردشگران در استانبول است. این بنا در بین سال‌های ۱۴۶۶ و ۱۴۷۸ توسط سلطان محمد دوم (sultan Mehmet II) ساخته ‌شده است. ساخت این بنا بر روی یک ‌شبه جزیره کوچک ساخته ‌شده است و در سمت شمالی آن دماغه طلایی و در جنوب آن نیز دریای مرمر قرار دارد؛ در سمت شمال شرقی این بنا نیز تنگه بسفر (Bosphorus) قرار گرفته است که موجب می‌شود تا نمایی زیبا از سمت آسیایی این منطقه نیز برای این کاخ مهیا شود. این کاخ در بازه زمانی قرن‌های ۱۵ تا ۱۹ میلادی، مرکز سیاسی امپراتوری عثمانی به ‌حساب می‌آمد و این شرایط تا زمان ساخت کاخ دلما باغچه (Dolmabahce Palace) در کنار دریا ادامه داشت.

جاذبه های گردشگری استانبول
قصر توپکاپی

 

تنگه بسفر:

تنگه بسفر در شهر استانبول و در کشور ترکیه قرار دارد و این شهر را به ۲ قسمت تقسیم کرده است که باعث شده یک قسمت شهر در بخش آسیا و قسمت دیگر شهر در قاره اروپا قرار بگیرد و در واقع ۲ قاره ی اروپا و آسیا را از هم جدا می کند. در صورت سفر به استانبول اگر بخواهید تنگه را کامل بگردید، بهترین کار این است که مثل خیلی دیگر از اهالی محلی این بخش و یا توریست ها، تور کشتی را انتخاب کنید، این تور هم در روزها و هم در شب هر روز، برپا می شود و در هر زمانی زیبایی و لذت خاصی دارد مخصوصا در شب به دلیل اینکه از جاذبه هایی مثل کاخ دلما باغچه با نورپردازی بسیار زیبایی که دارد، می گذرد، واقعا رویایی است.

جاذبه های گردشگری استانبول
تنگه بسفر

 

جزایر پرنس:

یکی از دیدنی هایی که در سفر به استانبول می تواند برای گردشگران جذاب باشد جزایر پرنس استانبول است این جزایر آرام، سرسبز و عاری از اتومبیل هستند و برای کسانی که به دنبال مکانی برای آرامش یافتن و فرار از هیاهو و ترافیک شهرهای بزرگ می گردند گزینه ای مناسب است.

جزایر پرنس که در قسمت آسیائی استانبول و در دریای مرمره قرار دارند از جمله دیدنی های ترکیه به شمار می آیند. پرنس مجموعه جزایر نه گانه ای است که ۴ مورد آن نظامی، ۱ مورد خصوصی و 4 مورد عمومی هستند و ۴ جزیره بیوک آدا، هئیبئلی آدا، بورگاز آدا و کینالی آدا از دیگر جزایر بزرگ تر و مشهور تر می باشند و جزایر کوچکتر عبارتند از: قاشیق آدا، تاوشان آدا، یاسسی آدا، سیوری آدا و صدف آدا.

جاذبه های گردشگری استانبول
جزایر پرنسس

 

پارک گلخانه:

پارک گلخانه ( Gülhane Park )، پارک شهری تاریخی و یکی از قدیمی ترین مکان های واقع در استانبول است. این پارک در طول تپه ی کوچکی بین سرای بورنو (Sarayburnu )، کاخ توپکاپی و چیزمه کاپیسی ( Çizme Kapısı ) امتداد پیدا کرده است. بی دلیل نبوده است که این پارک را “گلخانه” نامیده اند؛ در گذشته جهت غرق کردن کاخ توپکاپی در عطر روح انگیز گل های رز و ایجاد چشم اندازی دلپذیر، این مکان به باغِ گل رز تبدیل گشته بود.

جاذبه های گردشگری استانبول
پارک گلخانه

 

خیابان استقلال:

خیابان استقلال ( انگلیسی: Independence Avenue، ترکی: Istiklal Caddesi)، واقع در محله ی تاریخی بی اغلو ( پرا )، پر ازدحام ترین خیابان استانبول است. پیشنهاد میشود هر فردی که از شهر استانبول بازدید میکند، حداقل 1 روز از وقت خود را صرف گشت و گذار در خیابان 1/4 کیلومتری و خیابان های جانبی آن کند. خیابان از صبح تا شب شلوغ است و  نه تنها بسیار تمیز و متحد الشکل میباشد، بلکه ساختمان های واقع در آن افسانه های تاریخی بسیاری از عصر عثمانی (اکثرا قرن 19 و 20) را بازگو میکنند. خیابان استقلال مکانی بود که مقامات، روشنفکران و افراد متمول اغلب در آن وقت گذرانی میکردند.

جاذبه های گردشگری استانبول
خیابان استقلال

 

حمام خرم سلطان:

حمام های تاریخی از جمله جاذبه های گردشگری استانبول هستند که گردشگران در سفر به این شهر می توانند مورد بازدید قرار داده و از جذابیت های آن ها لذت ببرند . از معروف ترین حمام های به جای مانده از گذشته می توان به حمام خرم سلطان استانبول اشاره نمود که در سال های میانی قرن شانزدهم بنا شده و دارای دو قسمت کاملا جداگانه و متقارن برای آقایان و خانم ها می باشد .

حمام خرم سلطان به درخواست همسر سلطان سلیمان عثمانی در منطقه تاریخی و دیدنی فاتح ساخته شده و امروزه به عنوان جاذبه ای توریستی مورد بازدید گردشگران تور استانبول قرار می گیرد . این حمام تاریخی بین مسجد سلطان احمد (مسجد آبی) و ایاصوفیه واقع شده و معماری زیبای این حمام می تواند چشم هر بیننده ای را خیره سازد .

جاذبه های گردشگری استانبول
حمام خرم سلطان

 

قصر دلما بهچه:

کاخ دولما باغچه واقع در استانبول ترکیه بین سالهای ۱۸۴۳ و ۱۸۵۶، بدستور سلطان عبدالمجید اول، سی و یکمین پادشاه عثمانی، ساخته شده‌است. کاخدولما باغچه در مساحت ۴۵ هزار متر مربع و در منطقه‌ای با مساحت ۱۱۰ هزار متر مربع بنا شد و از سال ۱۸۸۹ تا ۱۹۰۹ میلادی کاخ دولما باغچه به عنوان مرکز اداری اصلی امپراتوری عثمانی استفاده می‌شده‌است. تا قبل ازکاخ دولما باغچه، کاخ توپکاپی محل استقرار سلاطین عثمانی بوده است.

جاذبه های گردشگری استانبول
قصر دلما بهچه

 

آب انبار باسیلیکا:

آب انبار باسیلیکا ( انگلیسی: Basilica Cistern، ترکی: Yerebatan Sarnıcı به معنای آب انبار فرو رفته در زمین ) واقع در 150 متری جنوب غربی ایا صوفیه، یکی از بناهای باشکوه و باستانی شهر استانبول است. زیر شهر استانبول صد ها آب انبار باستانی پنهان شده اند که در گذشته های دور منبع ذخیره و تامین آب برای شهروندان بوده اند. بزرگترین این بناها، آب انبار باسیلیکا است. این آب انبار به اندازه ای تماشایی می باشد که ممکن است با یک معبد مقدس زیر زمینی اشتباه گرفته شود.

جاذبه های گردشگری استانبول
آب انبار باسیلیکا