گرجستان

گرجستان

جمهوري گرجستان شامل جمهوري خودمختار آبخازيا و جمهوري خودمختار آجارا بوده و به 65 ناحيه تقسيم مي شود. شهرهاي بزرگ اين كشور عبارت اند از: تفليس مرکز کشور، کوتائيسي ، گوري ، چياتورا ،روستاوي ، پوتي ، تقيبولي ، زوگديدي ، تسقالتوبو ،سوخومي ، تقوارچلي ، گاگرا ، باتومي و بورجومی

گرجستان
View of Tbilisi at sunset, Georgia country

همسايگان

اين کشور از شمال با فدراسيون روسيه 723 كيلومتر، از شرق با جمهوري آذربايجان 322 كيلومتر، از جنوب با جمهوري ارمنستان 164 كيلومتر و از جنوب غربي با ترکيه 252 كيلومتر هم مرز است. اين کشور با نواحي ناهموار مشخص ميشود و دو سوم آن کوهستاني است. کوه شخارا با ارتفاع 5069 در اين کشور واقع شده است. گرجستان غربي داراي اقليم مرطوب است، در حالي که گرجستان شرقي خشک يا معتدل مرطوب است. واحد پول اين کشور لاري است. در سال2007 هر دلار آمريکا برابر با1.7 لاري بوده است.ساعت تفليس مرکز گرجستان نيم ساعت عقب تر از تهران است.

گرجستان
گرجستان

گردشگری

گردشگری یکی از بخش‌های مهم خدمات کشور گرجستان می‌باشد که نقش مهمی دراقتصاد این کشور دارد. این بخش مهم در طی دوره قبل از استقلال، از رونق مناسبی برخوردار بود.

در سال ۲۰۰۳ میلادی، تعداد گردشگران وارد شده به کشور گرجستان ۳۶۸٬۳۱۲ نفر گزارش شده‌است. درآمد حاصله از این بخش در سال ۲۰۰۵ میلادی، ۲۴۲ میلیون دلار بوده‌است. گرجستان کشوری توریستی می‌باشد که از شهرهای توریست پذیر زیادی از جمله کوتایسی و زوگدیدی و باتومی و سیغناغی و بورجومی و تفلیس و پوتی و سوخومی و روستاوی و زادگاه شراب دنیا تلاوی (در استان کاختی) برخوردار است.

گرجستان یکی از قطب های گردشگری در دنیا میباشد که هر ساله شمار توریست های ان افزایش پیدا میکند به طوری که سال 2015 حدودا 15 میلیون گردشگر به گرجستان وارد شده اند . گردشگران برای طبیعت حیرا آور آ« و زیبایی خارق العاده این کشور به گرجستان جذب میشوند .

گرجستان
گرجستان

جاذبه های گردشگری گرجستان:

 1. نارین قلعه تفلیس
 2. ساحل سحر آميز باتومی
 3. باغ گیاه شناسی باتومی
 4. کوه مقدس تفلیس
 5. موزه های تفلیس
 6. حمام های سولفور
 7. میدان آزادی و خیابان روستاولی تفلیس
 8. دریاچه لیسی (Lisi Lake)
 9. محله حمام ها تفلیس
 10. پارک آبی تفلیس گرجستان (آکوا پارک)
 11. کلیسای صخره ای گرجستان
 12. پارک ریکه تفلیس گرجستان (Rike park )
 13. پل صلح
 14. کلیسای جامع تثلیث
 15. شهر سیقناقی
 16. شهر سنگی اوپلیستیخه(uplistsikhe)
گرجستان
گرجستان

وضعیت آب‌ و‌ هوا

آب و هوای گرجستان با در نظر گرفتن منطقه کوچک ملی، بی نهایت متنوع است. دو ناحیه اصلی اقلیمی وجود دارند که بخشهای غربی و شرقی کشور را از یکدیگر جدا می سازند. رشته کوه بزرگ قفقاز ، نقش مهمی را در تعدیل آب و هوای گرجستان ایفا نموده و مانع نفوذ توده های هوایی سردتر شمال و روسيه به این سرزمین می شود. رشته کوه کوچک قفقازهم تاحدی از این ناحیه در برابر تأثیر توده های گرم و خشک جنوب محافظت می کند و معمولا اب و هوای گرجستان در تابستان معمولا تا ۱۰ از تهران خنکتر می باشد .

گرجستان غربی دارای آب و هوای مخصوص از نیمه گرمسیری مرطوب تا قاره ای است. مدلهای اقلیمی منطقه تحت تأثیر توده های هوایی خشک آسیای مرکزی /دریای خزر از شرق و توده های هوایی مرطوب دریای سیاه از غرب قرار می گیرند. نفوذ توده های هوایی مرطوب از دریای سیاه اغلب با ممانعت چندین رشته کوه(لیخی و مشکه تی) مواجه می شود که بخشهای غربی و شرقی کشوررا از یکدیگر جدا می سازند. میزان بارش سالانه بطور قابل توجهی کمتر از بارش گرجستان غربی و متفاوت از ۴۰۰-۱ ،۶۰۰ mm (7/15-0/63in ) می باشد.

گرجستان
گرجستان

غذاهای گرجستان

کشور گرجستان، به دلیل قرارگرفتن در ناحیه‌ی جغرافیایی منحصربه‌فرد از تنوع آب و هوایی شگفت‌انگیز، پوشش گیاهی و جنگلی فوق‌العاده و مناطق کوهستانی بی‌نظیری برخوردار است. مردم این سرزمین از رژیم غذایی بکر و تحسین‌برانگیزی پیروی می‌کنند که باعث شهرت و محبوبیتی جهانی شده است.

رژیم غذایی مردم این کشور و هرآنچه که به مسائل آشپزی مربوط است، نشات گرفته از فرهنگ غذایی مردم قفقاز جنوبی، آسیا و سواحل دریای سیاه است. ساکنین بخش غربی کشور گرجستان تحت تاثیر رژیم غذایی مردم کشور ترکیه و در قسمت شرقی این کشور، رژیم غذایی متاثر از مردم کشور ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هر وقت خواستید طعم واقعی خینکالی را با بهترین کیفیت و نازل ترین قیمت امتحان کنید حتما به رستوران خینکلیس تسنتری که بیش از پنجاه سال قدمت دارد سر بزنید و در آن جا خینکالی غذای معروف گرجی که با آرد ذرت و گندم و گوشت درست میشود را امتحان کنید.ضمنا در این رستوران کباب گرجی ( کارتولی کابابی) را حتما در منوی سفارش خود داشته باشید.

گرجستان
گرجستان
گرجستان
گرجستان
گرجستان
گرجستان
گرجستان
گرجستان
گرجستان

نقشه گوگل

برای نمایش نقشه گوگل، افزونه WP Flexible Map را نصب کنید.