ترکیه جذابترین مقصد گردشگری

ترکیه جذابترین مقصد گردشگری 

رزرو مستقیم هتل ، بلیط هواپیما تخفیف دار و تور ترکیه : 88984780 – 021

 ترکیه اوراسیایی است که بخش بزرگ از آن در جنوب باختر آسیا و خاورمیانه قرار دارد و بخش کوچک دیگر آن به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان که منطقه‌ای در جنوب خاور اروپایی است قرار دارد.

( برای مشاهده  هزینه های سفر به شهرهای ترکیه  در همه زمان ها و تعطیلات نوروز کلیک فرمایید ) .

ترکیه جذابترین مقصد گردشگری
ترکیه جذابترین مقصد گردشگری

 

همسایگان ترکیه 

 ایران، جمهوری آذربایجان ،ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب خاوری با عراق و سوریه؛ و در شمال باختری (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان  . همچنین از شمال با دریای سیاه، از باختر با دو دریای کوچک مرمره و اژه، و از جنوب باختر با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگهٔ راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه ‌است .

ترکیه دارای جاذبه و مکان های دیدنی بسیار زیبایست و شهرهای توریستی آن از جمله استانبول ، آنتالیا و کوش آداسی این سرزمین را  تبدیل به کشوری منحصر به فرد، با زیبایی بسیار شگفت انگیزی کرده است.

سالانه در زمان های مختلف گردشگران بسیاری به این کشور زیبا سفر می کنند ، به خصوص برای توریست های ایرانی ها، سفر به ترکیه سفری جذاب و کم هزینه تر  می باشد. چرا که با یک پرواز کوتاه به آن، می توانند به این مقصد توریستی سفر کنند و از طبیعت زیبا ، کوه های  سرسبز ،بازدید مکان های تاریخی باستانی ،نظاره آبی به شفافی کریستال، از همه مهمتر از تفریحات آبی لذت ببرند.

این کشور در میان دو فرهنگ شرقی و غربی قرار گرفته است،  هرچند فرهنگ این کشور به شرق بسیار نزدیکتر است تا به غرب . ترکیه با نام امپراتوری عثمانی در چند سده ی گذشته ، بخش‌های بزرگی از خاورمیانه و جنوب خاوری اروپا را در دست داشت.

 پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی، جمهوری ترکیه به رهبری مصطفی کمال پاشا آتاترک در سال ۱۳۰۲ (۱۹۲۳) تأسیس شد.

( برای مشاهده  تورهای لحظه آخری  کلیک فرمایید ) .

ترکیه جذابترین مقصد گردشگری
ترکیه جذابترین مقصد گردشگری

 

زبان مردم ترکیه

زبان بیش تر مردم ترکی است ولی در کنار آن زبانهای کردی(بیشتر) و ارمنی نیز در میان گروه‌های قومی استفاده می‌شود. گروه‌های قومی کوچک‌تری چون لازها، زازاها، عربها و چرکس‌ها به تنوّع زبانی و فرهنگی این کشور افزوده‌اند.

ترکیه جذابترین مقصد گردشگری
ترکیه جذابترین مقصد گردشگری

درباره مردم ترکیه بیشتر بدانید !

مردمان ترک این کشور زیبا به خون گرمی و خوش رویی معروف اند. در طول سفر و گشت و گذار در این کشور زیبا اگر به خانه یکی از مردم محلی دعوت شدید، آن را رد کنید . هم صحبت شدن با آنها و نوشیدن یک فنجان قهوه ترک دلنشین همراه با باقلوای اصیل ترکی بسیار دلچسب خواهد بود .

اگر زبان ترکی را نمی دانید و نگران نباشید با کمی تلاش ، به راحتی می توانید چند کلمه ترکی استانبولی پرکاربرد را یاد گیرید و از آنها استفاده کنید.

کردهای ترک بیش تر در جنوب شرقی و شرق کشور زندگی می‌کنند. زبان رسمی این کشور ترکی است. گروه‌های قومی کوچک‌تر در ترکیه عبارت‌اند از آذربایجانی‌ها (شمال شرق ) لازها (شمال) ، عرب‌ها (جنوب) و ارمنی‌ها (استانبول).

ترک‌های ترک از اقوام ترکمن سلجوقی بودند که از آسیای میانه به فلات آناتولی کوچ کردند و پس از غلبه بر امپراتوری بیزانس (روم شرقی)، امپراتوری عثمانی را در آنجا بنا نهادند .

ترکیه جذابترین مقصد گردشگری
ترکیه جذابترین مقصد گردشگری

 

موقعیت جغرافیایی ترکیه

ترکیه از سه جهت  توسط دریا احاطه شده است و به هفت منطقه تقسیم شده که هر کدام از این مناطق از نظر آب و هوا، گویش، آداب و رسوم تفاوتهای تقریبا محسوسی دارند.

ترکیه جذابترین مقصد گردشگری
ترکیه جذابترین مقصد گردشگری

 

آب و هوای ترکیه

ترکیه آب و هوایی متنوع دارد و چهار فصل در آن قابل تشخیص است. اما به طور کلی دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است.

در ناحیه کوهستانی شمال ترکیه باران بسیار و به طور منظم می بارد. ولی هرچه از سمت غرب به شرق بروید از مقدار باران کاسته می شود.

 ناحیه غرب آن آب و هوایی معتدل، تابستانی گرم و زمستانهای بارانی دارد.

ناحیه جنوب آن گرم ترین درجه حرارت را دارد. سواحل جنوبی ترکیه تحت تأثیر دریای مدیترانه، تابستان گرم و زمستان معتدل دارد.

آب و هوای آناتولی مرکزی سخت و متغیر، فصل بهار آن مرطوب ودر تابستان روزها بسیار گرم و شب ها خنک است .

ترکیه جذابترین مقصد گردشگری
ترکیه جذابترین مقصد گردشگری

 

دین رسمی ترکیه

دین رسمی این کشور را اسلام است.اما  در اصلاحات قانون اساسی سال ۱۹۲۸ این ماده قانونی حذف و با تاکید بر جدایی دین از سیاست، ترکیه کشوری با دولت و حکومت سکولار (جدایی دین از سیاست) معرفی گردیده‌است.

بنابر آخرین آمار موجود در ترکیه حدود ۹۸ درصد جمعیت این کشور را مسلمانان و ۲ درصد را مسیحیان و کلیمیان و پیروان دیگر ادیان تشکیل می‌دهند.

مسلمانان ترکیه اکثرا تابع مذهب تسنن می‌باشند که از میان آنها حنفی‌ها بزرگترین گروه محسوب می‌گردند که عمدتا در مرکز و غرب ترکیه ساکن می‌باشند. شافعی‌ها با جمعیتی کمتر در مناطق شرقی ترکیه مستقراند و اکثرا کرد هستند. شمار پیراوان مذاهب دیگر بسیار کم می‌باشد.

ترکیه جذابترین مقصد گردشگری
ترکیه جذابترین مقصد گردشگری

 

جاذبه های طبیعی ترکیه

علاوه بر زیبایی های بی نظیر شهرهای بزرگی همچون آنکارا، استانبول و ازمیر، ترکیه مکان های طبیعی زیبای متنوعی را دارا می باشد .

( مطالعه مقاله  چگونه سفری ارزان و باکیفیت به استانبول داشته باشیم  را از دست ندهید ) .

گردشگرانی که دنبال مسافرتی پر تحرک  و به دنبال راهی برای فرار از شلوغی ها و هیاهوی شهر هستند، توصیه می کنیم خود را آماده رفتن به اسکی در کوه های Uludağ کنند و یا برای یک پیاده روی آرام در مناطق تماشایی به استان Rize ترکیه سفر کنند .

و همچنین بازدید از قصر پنبه ای، پاموک کاله چیزی نیست که بتوان به ترکیه سفر کرد و از آن دیدن نکرد، پاموک کاله حوضچه های آهکی طبقاتی سفید رنگ به سفیدی برف ،  از زیباترین مركز توریستی و گردشگری در استان دنیزلی ترکیه می باشد.

ترکیه جذابترین مقصد گردشگری
ترکیه جذابترین مقصد گردشگری

 

جشن ها و تعطیلات رسمی ترکیه 

۲۹ اکتبر – سال روز جمهوریت کشور ترکیه
۱۰ نوامبر – سال روز تولد اتاترک
۲۳ آوریل – روز ۲۳ آوریل مصادف با جشن کودکان و حاکمیت ملی در ترکیه می باشد. به مناسبت برگزاری اولین مجلس جمهوری ترکیه در ۲۳ آوریل ۱۹۲۰ این روز بعنوان روز ملی حاکمیت ملی و روز کودکان رسمیت یافت. در این روز که تعطیل عمومی می باشد کودکان به صورت نمادین بر کرسیهای حکومتی می نشینند و تصمیماتی نمادین برای کشور می گیرند.

غذاهای بی نظیر ترکیه

با سفر به این کشور خواهید دید که تنوع آب‌و هوایی درآن سبب شده‌است تا مواد‌غذایی متنوعی نیز در این کشور وجود داشته باشد.

هر منطقه از آن دارای آشپرخانه فرهنگی متفاوتی می باشد و مواد اولیه و سبزیجات استفاده شده در غذا ها مختص هر منطقه است .

در ترکیه علاوه بر غذاهای دریایی  و انواع غذاهای گوشتی، سبزیجات، نان، دسرها و نوشیدنی‌ها ” کباب ترکی و باقلوا ” جزء پر طرفدارترین  خوراکی ها می باشند .

از جمله دلایلی که توریست ها را به ترکیه می کشاند ،غذا های دریایی لذیذ و پیش غذا های بسیار خوشمزه و صبحانه های سنتی مفصل رستوران ها و هتل های ترکیه می باشد.

ترک‌ها توانسته‌اند با بهره‌ گیری از موادغذایی مختلف و پیشینه غنی آشپزی آنچنان تنوعی در ارائه آن بوجود بیاورند که گردشگران درطول مدت اقامتشان دراین کشور بتوانند هر وعده غذای جدیدی را امتحان کنند.

آشپزهای ترکی زیاد از ادویه‌جات و سبزیجات معطر استفاده نمی‌کنند و بیشتر طعم‌‌ها خالص و لطیف است.

کباب معروفترین غذای این کشور می باشد ، که معمولا با گوشت بره درست می‌شود. کباب را می‌توان یکی از مهمترین مشخصه ترکها در سراسر جهان به شمارآورد. شیش کباب، دونرکباب، اسکندرکباب ، آدانا کباب و کباب‌هایی که دراجاق‌های سفالی طبخ می‌شوند ازمعروفترین انواع آن است. 

( با  جاذبه های گردشگری آنتالیا  آشنا شوید ) .

 

خوراکی ها و تنقلات ترکیه

گردشگران از بازارهای آزاد خیابانی گرفته تا بازارها، تقربیا در همه جا می توانند از محصولات  و خوراکی های خوشمزه ترکیه برای سوغاتی خریداری کنند. از محبوب ترین بازارها برای خرید محصولات خوراکی ترکیه بازار بزرگ استانبول و بازار ادویه می باشد.

ترکیه جذابترین مقصد گردشگری
ترکیه جذابترین مقصد گردشگری

حرف آخر

به گردشگران ایرانی توصیه می کنیم به دلیل وجود گردشگران زیاد در ترکیه در بسیاری از زمان ها و جلوگیری از صرف هزینه زیاد ، قبل از سفر هتل خود را رزرو کنند و واچر معتبر خود را از رزرواسیون ناخدای سفر دریافت کنند .

در رابطه با رزرو پرواز باید بگوییم ، برای این مسیر هم پروازهای سیستمی و چارتری وجود دارد که متناسب با زمان در برخی اوقات پروازهای سیستمی و در برخی مواقع پرواز های چارتری دارای قیمت مناسبتری می باشند .

مسافران محترم می توانند ، برای اطلاع از قیمت های تخفیف دار بلیط ، هتل و تورهای ترکیه ، به طور مستقیم با تیم کارگزاری ترکیه ناخداسفر تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهرمند شوند.

88984780 – 021

شرایط دریافت ویزا

گردشگرانی ایرانی برای سفر به ترکیه نیازی به اخذ ویزا ندارند .

نقشه گوگل

برای نمایش نقشه گوگل، افزونه WP Flexible Map را نصب کنید.